Resweratrol – może ochronić przed chorobą Alzheimer’a

Gru 21

Rozwój leków umożliwiających hamowanie chorób związanych z procesami starzenia się i poprawienia jakości życia osób starszych jest głównym celem instytutów badań nad starzeniem się w nowoczesnych społecznościach.

Badania ukazują, że resweratrol znajdujący się w winogronach i czerwonym winie, obniża poziom peptyd beta-amyloidu, które powodują chorobę Alzheimer’a. Jedną z najważniejszych charakterystyk choroby Alzheimer’a jest odkładanie się peptyd beta-amyloidu w mózgu. Badacze aplikowali resweratrol do komórek produkujących ludzki beta-amyloid i testowali efektywność tego związku obserwując poziom beta-amyloidu w komórkach. Odkryto wówczas, że poziomy beta-amyloidu w komórkach, gdzie dostarczono resweratrol był znacznie niższy w porównaniu z komórkami gdzie resweratrolu nie aplikowano.

Rresweratrol może być także wykorzystywany w zwalczaniu innych chorób ludzkich jak choroba: Parkinson’a, Huntington’a i choroby pionu. Badania grupy z instytutu: Instytut National de la Santé et de la Recherche Médicale w Paryżu we Francji pod kierownictwem Christiana Néri ukazują że resweratrol może chronić neurony przed amyloidami jak poliglutaminy – cecha choroby Huntington’a.